Виставка грузинської сценографії "Розімкнуте коло"
Як це було?
Виставка представляє різні покоління сценографів і художників по костюму, від вісімдесятників XX століття до молодих, які почали діяльність з десятих років XXI століття. В експозиції об'єднані експонати (більша частина) двох Національних павільйонів Грузії, представлених на Празькому Квадрієннале в 2015 і 2019 роках.

Обидві експозиції - "Голос жінки" (2015) і "Розімкнуте коло" (2019) - є відображенням грузинської театральної панорами. У той же час, ці дві естетично різні виставки демонструють складний перехідний процес, що відбувається не тільки в театрі, але і в культурі Грузії.

Павільйон "Голос жінки" / The Woman's Voice /, показаний на ПК15, був задуманий як віртуальна єдність 12 жінок-сценографів, яка базується на синтезі візуальної образності і музики. Візуальний ряд вистав був об'єднаний відео-артом - спільним образом - панорамою. В цілому це створювало метафору подвійності, типову для політичної і психологічної ситуації перехідного періоду грузинського суспільства.

В Галереї сценографії представлені лише 7 з цих 12 художниць, але в презентованих роботах чітко видна та ж естетика, яка була в празькому павільйоні.

Головна складова концепції "Голоси жінки" - процес пошуку нової ідентичності, який поширюється на всі рівні духовного життя, коли особиста і гендерна ідентичність зазнає перетворення поряд з політичною ідентичністю. У деяких представлених роботах криза ідентичності відчувається в образах духовних і фізичних страждань, розколу, роздвоєння, самоіронії, які є наслідком фрустрації від минулих конфліктів і від недавніх невирішених політичних і соціальних проблем. Іноді це метафорично трансформується у фрагментацію, мозаїчність або стиснення сценографічних просторів, в гротескних образах; в іншому випадку гротеск замінюється естетизмом, гламуром, як ідеальною противагою дисгармонійній реальності. За запереченням реальності, болю, страждань і розчарування читається світ, що знаходиться на краю самопізнання. Художня матерія жіночого дизайну створена архетипними символами, які є спорадичними, але сповнені життєвою енергією. Складається враження, що на глибинному рівні відбуваються процеси трансформації та оновлення духовності і культури.

На противагу "Голосу жінки" Грузинський національний павільйон 2019 року "Розімкнуте Коло" об'єднав різні покоління грузинських чоловіків-режисерів, які самостійно роблять сценічний дизайн до своїх спектаклів. Він демонструє трансформацію цілей і завдань театрального мистецтва та сценічного дизайну.

Знаковим є те, що троє з представлених п'яти сценографів є однолітками незалежної Грузії (народжені в 1989 році). Це покоління мислить інакше і саме серед цих молодих театралів зародився так званий Театр Нової Чуттєвості (сенситивності). Даний напрям відмежовується від логоцентричного театру. І Прометеївський міф стає його новим гуманістичним орієнтиром, імпульсом для творення.

Театральні роботи, зібрані в "Розімкнутому Колі", представляють документацію театральної практики, заснованої на принципі діалогізму, практики, яка характеризується широким спектром рефлексії по відношенню до суті, сутності і до можливостей, до ціннісної шкали, міфологізації минулого та до політичних реалій сьогоднішнього дня. При цьому суб'єкти діалогу визначаються різною - локальною або глобальною - ідентичністю, від глобальної парадигми до різних субкультурних, гендерних груп. Частиною цього "діалогу" є і документалізована новітня історія Грузії (наприклад, використані наративи грузинських біженців з окупованої Абхазії і Цхінвальського регіону (т.зв. Південна Осетія). Естетика "чоловічої" сценографії у деяких режисерів більш гротескна, часом доведена до кітчу, у інших - підкреслено мінімалістична, заснована на реалістичних, навіть на побутових елементах. У ній більше наративу і менше метафоричності.

Представлена в Галереї Сценографії експозиція з одного боку протиставляє "жіночу" і "чоловічу" сценографію, з іншого об'єднує не схожі естетикою, але глибинно єдині творчі потоки спрямовані на переосмислення цінностей, і можливо на зміну грузинської культурної парадигми.

В експозиції "Грузинська сценографія. Розімкнуте коло" показано живий театральний процес, що складається з пристрастей, бажань, думок, цінностей, прагнень і сподівань. Ця виставка - захоплююча історія про мистецтво і вивільненні життєвої сили, шляхи до нового "я" через переосмислення минулого і відображення справжнього... Це територія, де різновиди сценографічних інтерпретацій представлені за допомогою метаморфоз і руху, з прагненням розблокувати "замкнуті кола" і подолати внутрішні межі.
Made on
Tilda