Музей театрального, музичного та кіномистецтва України
5 - 31 жовтня 2024
Виставка «Український театральний костюм ХХ-ХХІ ст. Ідентичність, контекст, ландшафт» представляє роботи українських митців, які в різні часи працювали над створенням театральних костюмів — Івана Бурячка (1877–1936), Вадима Меллера (1884–1962), Анатоля Петрицького (1895–1964), Алли Горської (1929–1970), Мирона Кипріяна (1930–2019), Євгена Лисика (1930–1991), а також твори практикуючих мисткинь і митців, які формують обличчя театру й мистецтва театрального костюму в Україні сьогодні — Ганни Іпатьєвої, Даниїли Колот, Юлії Зауличної, Олени Поліщук, Людмили Нагорної, Любові Душиної, Наталії Ридванецької, Інесси Кульчицької, Олега Татаринова, Богдана Поліщука. Окрім цього, на виставці можна познайомитися з роботами талановитих студенток декількох вишів, які сьогодні розпочинають свій професійний творчий шлях: Василини Бежеряну, Анни Машковської, Марії Чорношкур, Катерини Марченко, Катерини Тищенко.
Третя виставка, що проходить в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України, є узагальнюючою, в ній взяли участь усі митці-учасники проєкту. В музейній експозиції представлені оригінальні театральні костюми художників-авангардистів Анатоля Петрицького та Вадима Меллера. Привертають до себе увагу дві жіночі сукні, створені Анатолем Петрицьким до вистави «Камінний господар» Лесі Українки, що була поставлена Олександром Загаровим у 1921 році в Державному драматичному театрі ім.Т.Шевченка. Драма Лесі Українки «Камінний господар» - це інтерпретація світової історії про Дона Жуана. В інтерпретації української поетеси традиційний спокусник жінок сам стає жертвою жінки, котра зламала його волю. Тому пропонується поглянути на костюм Донни Анни, що представлений в експозиції, саме з такого боку. Сукня зроблена з мішковини, на яку вручну (цілком імовірно, самим Петрицьким) нанесено малюнок клейовою фарбою. На вбранні заможної іспанської жінки представлено варіанти орнаменту сварги замість фамільних гербів. Також митцем стилізовано зображено дракона, лева й грифона. Останній ніби запозичується зі скіфського звіриного стилю.
Костюм Вадима Меллера до постановки «Небо горить» у футуристичному театрі «Мистецтво дійства» виступає одиноким прикладом втілення кубістичного стилю в історії українського костюма, що зберігся до нашого часу. Туніка - це перетворений, переосмислений римський одяг, а конусоподібний головний убір уособлює шолом. Архівні фотографії з композиції «Небо горить» свідчать, що референсом для костюмів та рухів Меллер обрав твір ХVII ст. «Присяга гораціїв» Жака-Луї Давида. Такий костюм був розроблений для групи виконавців, чоловіків і жінок, що зображали масу як нового суб’єкта суспільно-політичної дійсності. Складний крій з асиметричними деталями, що мають вільні незафіксовані краї, ручний розпис із градієнтами червоного кольору, - усі ці виразні засоби перевтілення у поєднанні зі сценічними рухами створювали ілюзію вогню. Треба також зауважити, що додаткового оформлення простору не було, сценографія визначалася самим сценічним вбранням та рухами.
Другий костюм Вадима Меллера - комбінезон і сорочка робітника з постановки «Газ» Леся Курбаса в Мистецькому об’єднанні «Березіль». Прем’єра вистави «Газ» експресіоніста Георга Кайзера відбулась на сцені Першої театральної майстерні МОБу в квітні 1923. Глядач був захоплений інноваційністю постановки. Лесь Курбас надав механістичного характеру акторській тілесності; 30 виконавців рухалися на сцені, імітуючи злагоджені рухи машин та людей — гвинтиків мізантропічної системи. Конструкція сцени та костюмів Вадима Меллера: металева тривимірна інсталяція напротивагу традиційному пласкому заднику, костюми-маніфестації. Хореографія Надії Шуварської втілилася у модерному танці Доньки у виконанні Валентини Чистякової та Чорних панів, що тривав 96 секунд і мав сто репетицій! Індустріальна музика Анатолія Буцького, побудована довкола звуків заводської машинерії, виконувалася у виставі оркестром з 48 учасників.
Важливу роль в розвитку національної сценографії відіграв Театр Миколи Садовського (1907-1917), де художниками працювали Василь Кричевський та Іван Бурячок. На початку ХХ століття це був єдиний український театр у Києві. Стаціонарний характер роботи театру давав можливість ускладнити декорації. Наприклад, у виставі «Камінний господар» Лесі Українки, серед пишного оформлення і костюмів Івана Бурячка, на сцені діяв справжній фонтан. В експозиції представлений меморіальний костюм Миколи Садовського до вистави «Сава Чалий», де він зіграв головну роль у 1906 році. На фото можна побачити костюм Шмигельського - ще одного персонажу з вистави авторства Івана Бурячка. Він має більш стилізований вигляд. Широкий яскравий пояс є акцентованим, і це підкреслює, що костюм виконує суто сценографічну функцію. Автентичне фото Лісовика з «Зачарованого кола» передає майстерність художника у створенні містично-казкового образу. У виставі «Вій» Бурячок вирішив надати київського колориту. На сцені фігурувала гротескна копія фонтану Самсон, що є символом Подолу. Архетипальний образ Сотника став натхненням для Петрицького у авангардній розробці образу для постановки 1925 року.
В експозиції представлені фото з негативів на склі з колекції музею, що були оцифровані для платформи Open Kurbas. А також архівні фото, які демонструють реалізовані костюми Вадима Меллера, Анатоля Петрицького та Мирона Кипріяна.
Проєкт пропонує подивитися на український театральний костюм, а разом із ним — на український театр і українське мистецтво в цілому, відмовившись від оптики радянського чи російського контексту й конотацій, які попередні роки агресивно нав’язувала імперська пропаганда. Важливо усвідомити нерозривність перебування українських митців у загальноєвропейському культурному контексті протягом, як мінімум, останніх ста років.
Ще одним важливим меседжем нашого проєкту є спростування штучних наративів про мистецтво й постать художника поза політикою, поза державотворчими процесами й національною ідентичністю.
Автором і куратором проєкту є співзасновник Галереї сценографії, Міжнародного фестивалю “Львівське Квадрієнале Сценографії”, сценограф, художник театрального костюму й режисер Богдан Поліщук.
Кураторкою від Музею театрального, музичного та кіномистецтва України є головна зберігачка фондів музею, дослідниця українського авангардного театру й творчості Вадима Меллера та Анатоля Петрицького Тетяна Руденко.
Кураторкою від польської сторони та партнера є мистецтвознавиця, дослідниця сучасної польської сценографії, докторка Барбара Жарінов.
Керівником проєкту є голова ГО “Галерея сценографії”, співзасновник міжнародного фестивалю “Львівське Квадрієнале Сценографії”, актор, режисер та викладач Олег Онещак.
Експонати
Інсталяція Богдана Поліщука "ЧЕРВОНЕ. БІЛЕ. МІНЛИВЕ"
Одним з об'єктів виставки є інсталяція Богдана Поліщука "ЧЕРВОНЕ. БІЛЕ. МІНЛИВЕ",
яка розміщена в окремій залі на першому поверсі Музею театрального, музичного та кіномистецтва України
____
Богдан Поліщук:
"Сьогодні ледь не кожен з нас перебуває у стані, який, як мені видається, найточніше можна окреслити як стан мінливості. Постійні зміни не лише зовнішніх обставин, але й внутрішніх станів та переживань огортають нас цілодобово протягом цих буремних і драматичних років війни. Визначення статусу зустрічної людини і навіть власного статусу стало постійним підсвідомим процесом.
Цивільний чи військовий?
Кожен з цих статусів сьогодні викликає цілий ланцюг думок, реакцій, емоцій та штовхає до певної моделі соціальної поведінки. Та сама людина, ті самі дії в різних статусах викликають різні реакції.
Але як ми ідентифікуємо для себе статус людини сьогодні? У більшості ситуацій, при швидкому контакті з людиною, маркером для нас стає її костюм. Точніше – військова форма. Хистка й мінлива територія. Адже людина в цивільному одязі цілком може бути військовим або мати статус ветерана, досвід учасника бойових дій.
Проте, ще химернішим є те, що сьогодні важко бути впевненим у власному статусі в довготривалій часовій проєкції життя. Будучи й усвідомлюючи себе цивільним, у будь-який момент можна отримати повістку на мобілізацію або прийняти рішення піти добровольцем до лав ЗСУ. Сьогодні кожен цивільний цілком потенційно є військовим.
Сприймати це як можливість, як жертву, як природний хід речей – це таке саме поле можливих імовірностей, як і сама реальність, у якій ми всі перебуваємо.
Об’єкти, фактури, кольори, композиційні рішення можуть народжувати різні, іноді контрастні асоціації й відчуття залежно від зміни контексту або навіть однієї складової – одягу на людині, яку ми бачимо перед собою, або якою є ми самі."
______
відеограф Антон Ваньчак
на відео Олександр Маншилін
Світлини з відкриття виставки
Фотографка Марія Пошивайло
Медіа про виставку
Коментарі в соцмережах