Покажи свого марсіянина, і я скажу хто ти, абоТеатральний костюм в контексті футуристичних візій
Іпатьєва Ганна
художниця театрального костюму, вільна художниця, сценографка, живописиця, монументалістка
Народилася у 1971 році в Києві. Дочка художників Ольги Артюшенко і Віктора Гукайла.
З 1994 року працює як художниця театру, створила костюми для вистав у театрах України та за її межами: у Македонії, Латвії, Німеччині, Канаді. Художниця вистав і авторка костюмів до більш ніж 70 опер і балетів. В творчому портфоліо Ганни Іпатьєвої також драматичні вистави та експериментальні постановки в різних жанрах.
Роботи
Біографія
Освіта:
У 1989 році закінчила Республіканську художню середню школу ім.Т.Г. Шевченка (нині — Державна художня середня школа імені Т. Шевченка). З 1989 по 1990 роки навчалася у Львівській національній академії мистецтв на факультеті ткацтва і батіку. Продовжила навчання в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури в майстерні монументального і храмового живопису професора Миколи Стороженка (1991–1995). З 1995 по 1998 роки навчалася в аспірантурі Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури на факультеті монументального і храмового живопису.
Вистави:
З 1994 року працює як художниця театру, створила костюми для вистав у театрах України та за її межами: у Македонії, Латвії, Німеччині, Канаді. Художниця вистав і авторка костюмів до більш ніж 70 опер і балетів. В творчому портфоліо Ганни Іпатьєвої також драматичні вистави та експериментальні постановки в різних жанрах.
Першу виставу оформила під час навчання на четвертому курсі в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури – балет «Євпраксія» Олександра Канерштейна в Харківському театрі опери і балету (1993, балетмейстер Ашот Асатурян). Сценографію і костюми художниця розробила спільно зі сценографом Андрієм Злобіним.
У 1994 році створила костюми до експериментальної вистави драм-балету «Маленький принц» у Національному академічному драматичному театрі ім. І. Франка (хореограф Георгій Ковтун, сценограф Андрій Злобін). До постановки були залучені як драматичні актори, так і артисти балету.
Знаковою в творчому становленні Ганни Іпатьєвої стала робота з режисеркою Іриною Молостовою над оперою «Ріголетто» у 1997 році.
У Національній опері України Ганна Іпатьєва також створила костюми до опер «Кармен» Жоржа Бізе, диригент-постановник Володимир Кожухар, художник-постановник Андрій Злобін (2001), «Фауст» Шарля Гуно, диригент-постановник Алла Кульбаба, режисер-постановник Маріо Корраді, режисер поновлення Микола Третяк, художник-постановник Андрій Злобін, автор масок Віктор Гукайло (2005, 2017), «Норма» Вінченцо Белліні, диригент-постановник Микола Дядюра, режисер-постановник Анатолій Солов’яненко, художник-постановник Андрій Злобін (2007), «Севільський цирульник» Джоаккіно Россіні, диригент-постановник Микола Дядюра, режисер-постановник Анатолій Солов’яненко, художник-постановник Андрій Злобін (2019), балетів «Весна священна» Ігоря Стравінського, режисер, хореограф Раду Поклітару, сценограф Андрій Злобін (2002), «Раймонда» Олександра Глазунова (2005), «За двома зайцями» Юрія Шевченка, диригент-постановник Володимир Кожухар, режисер-постановник Анатолій Солов’яненко, художник-постановник Сергій Маслобойщиков (2017), «Данте» на музику Еціо Боссо, Антоніна Дворжака, Ріхарда Вагнера, Серафіма Біт-Харібі, автор лібрето, хореограф, балетмейстер-постановник Ярослав Іваненко, художник-постановник Станіслав Петровський (2021).
З 2006 року Ганна Іпатьєва є постійною художницею Kyiv Modern-ballet. Цей театр створювався як експериментальна лабораторія сучасного танцю, робота якої будувалася довкола оригінального прочитання всесвітньо відомих театральних сюжетів мовою сучасної хореографії та пластики. Тому роль Ганни Іпатьєвої як художниці костюмів тут розкрилася по-новому. У Kyiv Modern-ballet художниця оформила вистави «Кармен. TV» Жоржа Бізе (2006), «Болеро» Моріса Равеля (2007), «Дощ» за мотивами творів Йоганна Баха й музичного епосу різних народів світу (2007), «Веронський міф: Шекспірименти» на музику композиторів епохи Ренесансу та ін. (2007), «Палата № 6» Арво Пярта (2008), Underground на музику Петеріса Васкса (2008), «Жізель» Адольфа Адана (2016) та ін.
Також створила костюми до театральних вистав:
Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва: балет «Запрошення до страти» Олександра Костіна, балетмейстер Георгій Ковтун (1995)
Національна філармонія України, м. Київ: опера-балет «Незвичайна чайна, або Жовтий лелека» за мотивами китайської казки «Жовтий лелека», диригент Іван Гамкало, режисер Володимир Лукашев, балетмейстер Георгій Ковтун (1997)
Національна оперета України, м. Київ: мюзикл-феєрія «Софія Потоцька» Олександра Костіна, режисерка О. Камінська (2000)
Львівська національна опера: фолькопера-балет «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича, диригент-постановник Володимир Сіренко, режисер-постановник Василь Вовкун, художник Тадей Риндзак (2017) та опера «Лис Микита» Івана Небесного, диригент-постановник Теодор Кучар, режисер Василь Вовкун, художник-постановник Тадей Риндзак (2020)
Дніпровський академічний театр опери і балету: опера «Хитрий Лис» Івана Небесного за мотивами поеми Івана Франка «Лис Микита», диригент-постановник Сергій Горкуша, режисер Василь Вовкун, сценографка Катерина Пінчук (2023)
Танцювальний ансамбль «Шумка», м. Едмонтон, Канада: «Комарине весілля» («Все, що нам треба, це любов») Лони Галутсан, 2018. Режисер Лесь Середа. Хореографи Лесь Середа, Джозеф Гофман, Таша Орисюк, Пол Олійник
Латвійська національна опера: балет «Попелюшка» О. Ходоско (2005)
Театр опери і балету в м. Кіль, Німеччина: балет «Лускунчик» П. Чайковського (2011)
Македонський театр опери та балету, м. Скопьє: «Раймонда» О. Глазунова (2005), «Дон Кіхот» Л. Мінкуса (2010)
Костюми Ганни Іпатьєвої точно розкривають індивідуальні риси й образи героїв вистав, роблячи її повноправним співавтором режисера й хореографа. Мисткиня створює характери персонажів у неочікуваному образному стилі, знаходячи нові рішення та використовуючи різноманітні виразні художні методи.
Більшість вистав Ганна Іпатьєва зробила в творчому тандемі зі сценографом Андрієм Злобіним. У виставах Львівської опери співпрацювала з Тадеєм Риндзаком, в балеті «За двома зайцями» – з Сергієм Маслобойщиковим. Наразі працює над проєктами, де сама розробляє і сценографію, і костюми.
З 1988 року бере участь у художніх виставках в Україні та за її межами.
Виставки:
-
2024 — участь в трьох виставках проєкту «Український театральний костюм ХХ-ХХІ ст. Ідентичність, контекст, ландшафт» галерея Артцентру «Дзиґа» (Львів), галереї Центру міжкультурних творчих ініціатив «Rozdroża» (Люблін), Музей театрального, музичного та кіномистецтва (Київ). Проєкт за підтримки УКФ та Українського Інституту
-
2024 — спільна виставка Ганни Іпатьєвої та Андрія Злобіна в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України «Іпатьєва і Злобін: 30 сезонів»
-
2022 — участь в Трієнале сценографії ім. Д. Лідера, Музей театрального музичного та кіномистецтва України, Галерея Національної спілки художників України, м. Київ
-
2018 – «Далеко і Близько», Галерея Триптих Арт, м. Київ
-
2016 – «Костюм на сцені і подіумі», Інститут проблем сучасного мистецтва НАМ України, м. Київ
-
2016 (2013, 2010) — «Трієнале сценографії ім. Д. Лідера» Національний музей «Київська картинна галерея»
-
2015 – «Театральний костюм на рубежі ХІХ - ХХ сторіччя»
-
2011 – «Життя як Чудо» галерея 36, м. Київ
-
2003 – «Esse Homo» фонд сприяння розвитку мистецтв, м.Київ
-
2002 – «Ортодокси» галерея Університет, м. Київ
-
2001 – «Виставка театральних і живописних робіт, костюмів і декорацій». Галерея мистецтв Лавра, м. Київ
-
2000 – «Погляд у модерн». Галерея 36, м. Київ
-
2000 – «Від Школи до Храму. Виставка учнів майстерні Миколи Стороженко, Український дім, м. Київ
-
2000 – виставка у галереї банку Австрія, м. Відень
-
1999 – «Панно Гіпербореї». Галерея Персона, м. Київ
-
1999 – Центр Sovi Art, Київ – TV центр, м. Магдебург
-
1998 – «Big Art». Галерея мистецтв Лавра, м. Київ
-
1997 – виставка панно в інтер’єрі церкви, м. Вінниця
-
1997 – «Театральні проекти» галерея Лавра, м. Київ
-
1995 – панно «Біблейські мотиви» галерея Дім Миколи, м. Київ
-
1995 – «New Vision» Національний художній музей України, м. Київ
Нагороди / членство:
У 2021 році Ганна Іпатьєва нагороджена премією імені Д. Лідера. Як художниця костюмів до опери «Лис Микита» І. Небесного (2020) мисткиня була номінована на здобуття Шевченківської премії 2021 року. Ця постановка також здобула перемогу у номінації «Краща музична вистава у жанрі опери/оперети/мюзиклу» ІV Всеукраїнського театрального Фестиваль-Премія ГРА (2021). Вистави Kyiv Modern-ballet неодноразово отримували нагороду «Київська пектораль».