Покажи свого марсіянина, і я скажу хто ти, абоТеатральний костюм в контексті футуристичних візій
Даниїла Колот
художниця-постановниця театру та кіно
Народилася у 1992 році. Ім'я сценографині Даниїли Колот часто звучить у зв'язку з гучними театральними виставами, які відзначаються критиками та отримують нагороди. Її художні рішення завжди оригінальні та наповнені глибокими сенсами. Образна лексика створених мисткинею вистав не містить у собі предметної реалістичної сценографії, а навпаки насичена окремими образами й елементами архетипів. В творчому тандемі з режисером Давидом Петросяном створила такі відомі вистави як «Кассандра» Лесі Українки (2021), «Візит» (2023), «Слуга двох панів» (2024) в Національному академічному драматичному театрі ім. Івана Франка, «Земля» Ольги Кобилянської в Національному академічному драматичному театрі ім. Марії Заньковецької (2023), «Отелло» за п’єсою Вільяма Шекспіра в Національному академічному драматичному театрі ім. Лесі Українки (2024).
Роботи
Біографія
Освіта:
У 2018 році закінчила Національну академію образотворчого мистецтва та архітектури за спеціальністю Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація. Кваліфікація за дипломом: художниця-сценографиня театру, кіно та телебачення, дослідниця, викладачка. В Академії навчався у Олександра Бурліна, Федора Александровича, а потім у майстерні Сергія Маслобойщикова.
Викладацька діяльність:
З 2019 викладачка кафедри сценографії та кіносценографії Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, дисципліни: сценографія та кіносценграфія, основи сценографії та техніка макету, сучасна сценографія та кінопроцес, основи сценографії.
Працювати в театрі почала з другого курсу навчання в академії. «Фрекен Жюлі» в Молодому театрі, була однією з перших вистав художниці. Протягом року працювала в Дніпровському молодіжному театрі і ще рік з незалежними театрами. Після цього експериментувала на сцені театру «Сузір’я» з режисером Сергієм Корнієнком. В творчому тандемі з режисером Давидом Петросяном створила вистави в Національному академічному драматичному театрі ім. Івана Франка, Національному академічному драматичному театрі ім. Марії Заньковецької, Національному академічному драматичному театрі ім. Лесі Українки. У постановках Даниїли Колот, кожен елемент потребує індивідуального осмислення та власної рефлексії на дієвий ряд. Глядач бачить перед собою простір, насичений деталями та образами. Наприклад, у виставі «Візит» немає деталізації побуту чи конкретики місця дії, а є натяки й алюзії на загальнолюдські слабкості, комплекси та рефлексії.
Вистави:
Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка, м. Київ: художниця-постановниця, художниця по костюмам до вистави «Кассандра» Лесі Українки, режисер Давид Петросян (2021), художниця-постановниця вистави «Візит» за твором Фрідріха Дюрренматта «Візит старої дами», режисер Давид Петросян, художниця костюмів Наталя Рудюк (2023), художниця-постановниця, художниця по костюмам до вистави «Слуга двох панів» Карло Гольдоні, режисер Давид Петросян (2024)
Київська академічна майстерня театрального мистецтва «Сузір’я»: спільний проєкт сценографії та костюмів з Оксаною Бас до вистави «Театр чудес» Сервантеса, режисер Сергій Корнієнко (2017)
Національний академічний драматичний театр ім. М. Заньковецької, м. Львів: художниця-постановниця, художниця по костюмам до вистави «Земля» за повістю Ольги Кобилянської, режисер Давид Петросян (2023)
Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки, м. Київ: художниця-постановниця, художниця по костюмам до вистави «Отелло» Вільяма Шекспіра, режисер Давид Петросян (2024)
Дніпровський академічний молодіжний театр: проєкт сценографії та костюмів до вистави «Украдене щастя» Івана Франка, режисер Володимир Денисенко (2017), проєкт сценографії та костюмів до вистави «Слуга двох панів» Карло Гольдоні (2016)
Київський національний академічний драматичний Молодий театр: художниця-постановниця, художниця по костюмах до вистави «Фрекен Жюлі» Августа Стріндберга, режисер Сергій Корнієнко (2015)
Дикий театр, м. Київ: костюми до вистави «Попи, менти, бабло, баби» за п’єсою Джона Вебстера «Герцогиня Амальфі, режисер Максим Голенко, сценографія Федір Александрович (2015)
Учасниця проєкту «Class Act», сценографія та костюми до п’єс «Чуже тіло» та «Історія товстушки» (2017)
Художниця-постановниця короткометражного фільму «Рак-самітнік», режисерка Валерія Кальченко (2020)
Виставки:
-
2024 — участь в трьох виставках проєкту «Український театральний костюм ХХ-ХХІ ст. Ідентичність, контекст, ландшафт» галерея Артцентру «Дзиґа» (Львів), галереї Центру міжкультурних творчих ініціатив «Rozdroża» (Люблін), Музей театрального, музичного та кіномистецтва (Київ). Проєкт за підтримки УКФ та Українського Інституту
-
2023 — учасниця виставки «Сценографія. Фактор вторгнення». Галерея сценографії, м. Львів.
-
2022 — учасниця Трієнале сценографії ім Д. Лідера в Центральному будинку художника, м. Київ
-
2022 — учасниця виставки «Трієнале сценографії імені Данила Лідера: to continue» в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України, м. Київ
-
2021: Виставка до 150-річчя від дня народження Лесі Українки, Виставкова зала Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка. м. Київ.
-
2019: Трієнале сценографії ім. Данила Лідера, Національний музей «Київська картинна галерея». м. Київ.
-
2018: Трієнале сценографії ім. Данила Лідера, Галерея сценографії, м. Львів.
-
2014: виставка сценографії «Жінки в мистецтві», театральний центр «Пасіка». м. Київ.
Міжнародні виставки:
У 2018 році брала участь у Третьому молодіжному театральному форумі країн Співдружності, Балтії та Грузії. м. Єреван, Арменія.
У 2019 році — у міжнародному молодіжному театральному обміні «Bonding in Europe». Швейцарія, м. Базель.
Нагороди:
Даниїла Колот отримала нагороду Київська пектораль 2023 за найкращу сценографію у виставі «Візит», Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка.
У 2021 році вистава «Кассандра» Лесі Українки в Національному академічному драматичному театрі ім. І. Франка увійшла до лонглісту V Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА».