Грудень 2023
«Мистецтво в час війни: Мандруюча Резиденція» — це міжнародний проєкт реалізований Галереєю Сценографії спільно із українськими та іноземними партнерами у форматі тижневої резиденції, програма якої охопила три міста: Львів, Київ, Чернівці.
Протягом резиденції учасники з України, Грузії, Польщі й Литви провели 6 публічних дискусій, теми яких були об'єднані актуальною для європейської та зокрема української спільноти темою війни.
Крім того, програму резиденцію склали дві зустрічі із студентами Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури в Києві й Національного університету ім. Івана Франка у Львові, екскурсії Театром ім. Леся Курбаса, Театром опери й балету, мистецьким центром «Джем фекторі» у Львові та екскурсії Музеєм театрального, музичного та кіномистецтва України в Києві й Драмтеатром Кобилянської в Чернівцях.
В кожному з трьох міст учасники мали можливість переглянути театральні постановки державних театрів і незалежних мистецьких проєктів.
В рамках проєкту, в галереї львівського Арт центру «Дзиґа» відбулась відкрита виставка українських художників-сценографів «Сценографія. Фактор вторгнення», на якій було представлено проєкти сценографії та костюми до постановок з різних міст України, прем’єри яких відбулися або мали б відбутися протягом попередніх двох років, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, 2022 року.
Команда:
Керівник проєкту – Олег Онещак
Автор та куратор – Богдан Поліщук
Менеджерка проєкту – Дарина Ольшанська
Модераторка дискусій у Львові – Люба Ільницька
Модератор дискусій в Чернівцях - директор-художній керівник Драмтеатру Кобилянської – Іван Бутняк
Учасники Мандруючої Резиденції:
Ніно Гунія з Грузії, Барбара Жарінов з Польщі, Ауксе Капочюте та Відмантас Казлаускас з Литви, Олександр Маншилін, Роман Лаврентій , Oлег Oнещак , Богдан Поліщук , Тетяна Руденко
Події проєкту
1 та 2 грудня у Львові в АртЦентрі Дзиґа:
Дискусія 1. Менеджмент та реалізація мистецьких проектів під час війни: досвід та виклики
Учасниками дискусії були учасники Резиденції: гості з Литовського музею театру, музики та кіно Ауксе Капочюте та Відмантас Казлаускас, Ніно Гунія з Грузії, а також наші українські колеги Богдан Поліщук, Олег Онещак, Олександр Маншилін, Тетяна Руденко, Роман Лаврентій
Модераторка дискусії - Люба Ільницька
Дискусія 2. Участь у міжнародних мистецьких проектах. Можливості, грантові програми та партнерство
Учасниками дискусії були учасники Резиденції: гості з Литовського музею театру, музики та кіно Ауксе Капочюте та Відмантас Казлаускас, Ніно Гунія з Грузії, Барбара Жарінов з Польщі, а також наші українські колеги Богдан Поліщук, Олег Онещак, Олександр Маншилін, Тетяна Руденко, Роман Лаврентій
Модераторка дискусії - Люба Ільницька
3 грудня в Києві в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України:
Дискусія 3. Важливість і досвід збереження мистецької спадщини в роки війни
Третій день учасники Мандрівної Резиденції зустріли в Києві. Основною локацією подій цього дня став Музей театрального, музичного та кіномистецтва України. Тетяна Руденко як головна зберігачка фондів музею, та співкураторка проєкту «Креативна Деконструкція», провела оглядову екскурсію оновленою експозицією музею, познайомила учасників проєкту з основними явищами й персонами історії українського театру, розквітом українського мистецтва періоду авангарду 20-х років ХХ ст. А також виступила модераторкою обговорення «Важливість і досвід збереження мистецької спадщини в роки війни».
Фото Ганни Приходько
Крім основних учасників резиденції Ауксе Капочюте та Відмантас Казлаускас, Ніно Гунія з Грузії, Барбара Жарінов з Польщі, Богдан Поліщук, Олег Онещак, Олександр Маншилін, Тетяна Руденко, Роман Лаврентій до події приєдналася й знана українська сценографка Людмила Нагорна, хореографка й дослідниця сучасного танцю Світлана Олексюк, науковець Сергій Руденко, працівники музею та аташе Литви з питань культури в Україні пан Томас Іванаускас.
4 грудня в Києві в Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури - НАОМА :
Дискусія 4. Війна як каталізатор переоцінки та народження нової оптики дослідження мистецької спадщини
4 грудня учасники Мандрівної Резиденції завітали до Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, де нас гостинно зустріла художниця й в.о. завідувачки кафедри сценографії та екранних мистецтв Людмила Нагорна зі своїми студентками та колегами. Але ми вирішили вполювати одразу двох зайців і задумали дещо дійсно цікаве. Ми запросили приєднатися до зустрічі й студентів-сценографів кафедри мистецтва театру ляльок Київського національного університету театру, кiно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого, яких на нашу радість погодилась привести старша викладачка кафедри, художниця Марія Погребняк.
Викладачі ділилися з учасниками резиденції особливостями й специфікою навчальних програм своїх кафедр. Так художник і доцент НАОМА Сергій Маслобойщиков наголошував на більш філософському, концептуальному вихованні майбутніх сценографів, тоді як Марія Погребняк і її студенти говорили про важливсть практичної роботи і співпрацю із режисерами та акторами вже в час навчання у їхній практиці.
Надалі відбулася вже традиційна для кожного дня Резиденції дискусія, цього разу її тема звучала так: “Війна, як каталізатор переоцінки та народження нової оптики вивчення мистецької спадщини”.
Фото Євгена Чистякова
Учасниками як і попереднього дня були: Ауксе Капочюте та Відмантас Казлаускас, Ніно Гунія з Грузії, Барбара Жарінов з Польщі, Богдан Поліщук, Олег Онещак, Олександр Маншилін, Тетяна Руденко, Роман Лаврентій, Світлана Олексюк
5 та 6 грудня в Чернівцях Чернівецький музично-драматичний театр ім. О. Кобилянської
Дискусія 5. Театр на війні – притулок чи мистецький центр? Актуальність і доцільність театру на війні
Основною локацією наших заходів в Чернівцях став Чернівецький музично-драматичний театр ім. О. Кобилянської, який також є партнером нашого проєкту.
За два дні учасники резиденції встигли оглянути історичний центр міста й чудовий архітектурний комплекс Чернівецького університету. Окремим пунктом програми стала екскурсія театром, сценою-майстернею і закулісcям від керівника Драмтеатру Кобилянської Іван Бутняк.
На майданчику так званої сцени-панорами під модерацією пана Івана відбулися дві дискусії: «Театр на війні – притулок чи мистецький центр? Актуальність і доцільність театру на війні» та «Драма чи комедія? Пошук відповідних тем і підходів у спілкуванні з глядачем», до яких також долучилась пані Iнга Кейван, дехто з акторів театру й режисер Дмитро Леончик.
Обговорювані питання звучали максимально доречно саме в стінах Чернівецького театру, адже зовсім нещодавно саме тут відбувся фестиваль комедійних постановок «Золоті оплески Буковини». Крім того в 2023 році відбулися прем’єри двох вистав: трагіФарсу «Біла пошесть» за Карелом Чапеком в постановці Дмитра Леончика й трагікомедія «Величне століття. Веселе» Сергія Кулибишева. Учасники резиденції мали можливість побачити обидві вистави.
Фото з дискусій у Чернівцях Василя Ставчанського.
Дискусія 6. Драма чи комедія? Пошук відповідних тем і підходів у спілкуванні з глядачем
Партнери проєкту:
Артцентр Дзиґа
Young Theatral Artists
Фінансування проєкту здійснювалося зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини | Auswärtiges Amt та Goethe-Institut | Goethe-Institut Ukraine . goethe.de
Відео створено nenza_films
Медіа про проєкт
Comments