6 - 18 жовтня 2020
Тбіліське бієнале сценографії - масштабний міжнародний фестиваль, створений з метою сприяння розвитку сучасного сценографічного мистецтва. Проєкт має на меті створити умови для професійного розвитку та обміну творчими ідеями серед молодих сценографів, а також сприяти міжкультурному діалогу молодих художників. До програми фестивалю входять виставки робіт учасників та їхній огляд, круглі столи щодо сучасного мистецтва та конкретних проблем сценографії, творчі дискусії та презентації.
Налагодження міжнародних контактів та співпраці є важливим вектором роботи Галереї. Участь у таких масштабних подіях як Тбіліське бієнале сценографії на практиці допомагає популяризувати українське мистецтво й культуру у світі. А також відкриває шлях до знайомства із закордонними митцями й діячами театрального мистецтва й сценографії зокрема. Це своєрідна культурна дипломатія – можливість вибудовувати позитивний образ України в міжнародному просторі.
У 2020 році учасниками Тбіліського бієнале стали представники 12 країн: Грузія, Україна, Італія, Канада, Польша, Угорщина, Китай, Вірменія, Казахстан, Білорусь, Сербія, росія.
Саме Галерея сценографії стала організатором Українського національного павільйону.
З огляду на складнощі, спричинені карантином, організаторами Бієнале було прийняте рішення провести його у формі дистанційної присутності. Тобто так звані національні павільйони країн-учасників були представлені у вигляді відео-презентацій, фото експозицій або мобільних інсталяцій.
Україну цього року представляли 9 сценографів, які працюють в різних регіонах України, в різних жанрах театрального мистецтва: опера, театр ляльок, драматичний театр, є представниками різних поколінь та мистецьких шкіл:
Олександр Білозуб
Наталія Денисова
Алія Меженіна
Інесса Кульчицька
Сергій та Наталя Ридванецькі
Дарія Зав’ялова
Олег Татаринов
Богдан Поліщук
Інсталяційна експозиція Українського павільйону була створена у просторі Галереї сценографії, і у форматі відео-екскурсії презентована в експозиції у Тбілісі. Це відео також було доповнено документальними кадрами з війни на сході України, де зафільмовано пораненого українського військового.
Український павільйон мав назву «Червоні лінії». Куратор проєкту Богдан Поліщук про запропоновану ним концепцію: «Співставляючи ескізи костюмів з військовими в формі, ескізи сценографії з бліндажами, обстріляними будинками та вулицями, бачимо, що десь таке співставлення буде органічним і співзвучиним, десь навпаки контрастним і недоречним. Але саме це й візуалізує стан українського театру, сценографію у контексті реальності. Це демонстрація вимушеної роздвоєності свідомості українських художників, які працюють над мистецькими проєктами у країні, в якій йде війна. Сподіваємося, це допоможе відвідувачам Тбіліського бієнале сценографії знайти ключик до розуміння сьогоднішнього українського театру, України, українця».
У межах Бієнале також відбувся міжнародний онлайн Симпозіум, участь в якому також взяла спікерка від України Лілія Бевзюк-Волошина, котра ознайомила аудиторію іноземних дослідників театру з особливостями української сценографії.
Відео-тур по українському павільйону Тбіліського бієнале 2020:
Медіа про бієнале:
Comments