Це міжнародний проєкт, який громадська організація «Галерея сценографії» реалізує в партнерстві з Музеєм театрального, музичного та кіномистецтва України, Фондом розвитку територіального маркетингу "PLACE ID" (Польща), в співпраці з Мистецьким центром «Дзиґа» (Львів) та Центром міжкультурних творчих ініціатив «Rozdroża» (Люблін), за підтримки Українського Культурного Фонду та Українського Інституту.
Команда проєкту
Олег Онещак
Керівник проєкту. Голова ГО Галерея сценографії, співзасновник міжнародного фестивалю Львівське квадрієнале сценографії, актор, режисер, викладач.
Барбара Жарінов
Кураторка проєкту від польського партнера Фонд розвитку територіального маркетингу "PLACE ID". Докторка наук, дослідниця сценографії і сучасного театру.
Богдан Поліщук
Автор і куратор проєкту. Співзасновник ГО Галерея сценографії, співзасновник міжнародного фестивалю Львівське квадрієнале сценографії, художник, режисер.
Олена Стаднік
Контент-менеджерка web-платформи проєкту. Завідувачка відділу обліку та зберігання музейних цінностей Музей театрального, музичного та кіномистецтва України.
Тетяна Руденко
Кураторка від Музею театрального, музичного та кіномистецтва України. Головна зберігачка фондів музею, дослідниця творчості Вадима Меллера та Анатоля Петрицького.
Марія Дзямка
Бухгалтерка проєкту.
ОПИС ПРОЄКТУ:
Цей багатошаровий міжнародний проєкт, що охоплює різні напрямки роботи.
Його важливою складовою є організація професійної фотофіксації мистецьких творів. Вагому частину напрацьованих фотоматеріалів ви зможете знайти на цьому сайті, створеному в рамках проєкту. Вони також опубліковані у друкованому виданні реалізованому в рамках проєкту й передані науковцям Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.
Збереження нашої культурної спадщини є актуальною і дійсно важливою для подальших досліджень та популяризації, особливо коли ми говоримо про це в час повномасштабної загарбницької війни яку веде РФ проти України, знищуючи або викрадаючи величезну кількість об’єктів нашої культури й мистецтва.
Крім того спільно із партнерами протягом вересня й жовтня 2024 року в рамках проєкту реалізовано три публічні виставки творів українських художників:
23 – 29 вересня у Любліні ( галерея Центру міжкультурних творчих ініціатив «Rozdroża»)
24 – 30 вересня у Львові ( галерея артцентру «Дзиґа»)
5 – 31 жовтня в Києві (Музей театрального, музичного та кіномистецтва України)
Експозиції трьох виставок побудовані у різному форматі, зорієнтовані на різний виставковий простір, засновані на трохи різних комбінаціях авторів і експонованих мистецьких творів. Основними експонатам стали роздруковані рідкісні музейні світлини й фото сучасних театральних постановок, оригінали ескізів та реалізовані в матеріалі костюми представлені на манекенах.
Завданням виставок можна назвати демонстрацію потужності українських митців, популяризацію мистецтва театрального костюму широкій аудиторії, та візуалізацію тяглості української мистецької традиції впродовж сотні років, що засвідчує самодостатність і зрілість української культури.
МИТЦІ ПРЕДСТАВЛЕНІ В ПРОЄКТІ:
Проєкт представляє таких знакових для України митців ХХ століття, як
Іван Бурячок, Вадим Меллер, Анатоль Петрицький, Алла Горська, Мирон Кипріян
А також сучасних художників, у творчості яких театральний костюм посідає важливе місце. Це митці, які працюють у державних національних та муніципальних театрах по всій Україні, а також реалізують гучні незалежні мистецькі проекти, різних поколінь, регіонів, шкіл і стилів: Ганна Іпатьєва, Юлія Заулична, Людмила Нагорна, Інесса Кульчицька, Олег Татаринов, Наталія Ридванецька, Любов Душина, Даниїла Колот, Олена Поліщук, Богдан Поліщук
І талановитих студенток декількох вишів, які сьогодні розпочинають свій професійний творчий шлях: Василина Бежеряну, Анна Машковська, Марія Чорношкур (Зайцева), Катерина Марченко, Катерина Тищенко
Проєкт пропонує подивитися на український театральний костюм, разом із тим на український театр і українське мистецтво як таке, відмовившись від оптики радянського чи російського контексту й конотації, які попередні роки агресивно нав’язувала імперська пропаганда. Важливо усвідомити фактичну нерозривність перебування українських митців в спільному загальноєвропейському культурному контексті протягом, як мінімум, попередніх ста років історії. Також важливим меседжем нашого проєкту, є спростування штучних наративів про мистецтво й постать художника поза політикою, поза державотворчими процесами й національною ідентичністю.
Каталог “Український театральний костюм ХХ–XXI століть. Ідентичність, контекст, ландшафт”
Каталог презентує різноманіття та розвиток театрального костюма в Україні, впродовж 100 років. Пропонує відслідкувати тяглість української традиції, прояви національної ідентичності, які безумовно є яскравими і виразними в творах українських митців і мисткинь у кожен період історії від початку ХХ ст. до сьогодення. На сторінках видання буде представлено роботи понад 20 художників і художниць: визнаних класиків, сучасних професіоналів і навіть студентів. На сайті пропонуємо ознайомитися зі статтями, що були підготовлені для каталогу - мистецтвознавиці Діани Клочко, дослідниці українського авангардного театру й головної зберігачки Музею театрального, музичного та кіномистецтва України Тетяни Руденко, сценографа, режисера і куратора мистецьких проектів Богдана Поліщука, польської дослідниці сценографії і сучасного театру докторки Барбари Жарінов. Тексти пропонують поглянути на український театральний костюм під різними кутами, побачити українські мистецькі процеси в загальноєвропейському культурному ландшафті. Видання каталогу здійснюється у співпраці Галереї сценографії та Музею театрального, музичного та кіномистецтва України за підтримки Українського культурного фонду. Видавець Олександр Савчук Упорядники: Тетяна Руденко, Богдан Поліщук Дизайн, верстка, макет: Олена Поліщук Обкладинка: Богдан та Олена Поліщук Літературна редакторка: Галина Листвак Наукова редакторка: Олена Стаднік Переклад: Вікторія та Євген Скрибки, Світлана Олексюк, Ольга Мацюпа, Галина Листвак Мови: українська та англійська
Матеріали каталогу
Подяку за сприяння та надання робіт для проєкту висловлюємо Олені Зарецькій і Фонду Алли Горської та Віктора Зарецького, Олені та Олексію Харькам, а також Арт-фундації «Дукат»; Тетяні Батицькій і Національному драматичному театру імені Марії Заньковецької; Євгену Хімейчуку та Івано-Франківському національному академічному драматичному театру імені Івана Франка; Ганні Лисик; Львівському національному академічному театру опери та балету імені Соломії Крушельницької; Українському малому драматичному театру; Ірині Криворучко та Музично-меморіальному музею Соломії Крушельницької у Львові. . А також науковцям Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, директорці Ірині Дробот, Ірині та Андрію Степенко, Ользі Семканич, Андрію Афанасьєву.
Партнери проєкту
Головні партнери:
У співпраці:
Окрема подяка за сприяння:
За підтримки:
Презентація результатів проєкту
Медіа про проєкт
-
Суспільне культура: розмова ведучої програми «Культура на часі» Людмили Чиркової з автором і куратором проєкту Богданом Поліщуком
Новини та події проєкту